„I když mě pravda zničí“ je název výstavy o životě německého kněze Richarda Henkese, který za Druhé světové války působil ve Strahovicích na Hlučínsku.
Výstavu pořádá Benediktinské arciopatství v Břevnově díky iniciativě Tomáše Cyrila Havla a je v těchto dnech k vidění v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, kde se koná pod záštitou poslance Šimona Hellera.
Jasný postoj odporu proti myšlenkám nacistické ideologie přivedl kněze Henkese do koncentračního tábora v Dachau, kde se setkal mimo jiné také s pozdějším pražským arcibiskupem kardinálem Josefem Beranem a z evangelických duchovních například Milošem Bičem a Josefem Cvrčkem (109 Čechů, duchovních všech církví). Společně přemýšleli o možnostech poválečného smíření obyvatel německé a české národnosti, ale osud tomu chtěl jinak. Richard Henkes se dobrovolně, poté co v táboře vypukl tyfus, přihlásil do bloku, kde byli nemocní, sám se nakazil a dva měsíce před osvobozením tábora na následky nemoci zemřel.
Jeho životní postoj docenila v roce 2019 katolická církve, když Henkese prohlásila blahoslaveným. K této příležitosti byl vydán stejnojmenný grafický dokument uměleckého berlínského uměleckého dua Drushba Pankow, který v češtině vyšel v nakladatelství Petrinum. Právě z této publikace výstava vychází.
Při vernisáži 11.3.2025 promluvil vedle řady hostů z organizací věnujících se česko-německé spolupráci velvyslanec Spolkové republiky Německo Andreas Künne a také jeden z autorů vystavených grafik Volker Schlecht.
Doplněná tisková zpráva P. Dr. theol. Tomáše Cyrila Havla CFSsS